Opony i mechanika
Telefon602 523 524 Zegar8:00 - 16:00 pn-pt SerwisSzarych Szeregów 21, Olsztyn
 

Kiedy najlepiej kupić i zamontować opony zimowe ?

Nie czekaj na mrozy i śnieg. Gdy pojawią się pierwsze zapowiedzi zimowej pogody za opony zapłacisz więcej i nie wymienisz ich od ręki. Może nie dotyczy to Ciebie, ale większość kierowców ma z tym takie właśnie doświadczenia. Jeżeli chcesz kupić taniej i wymienić bez kolejki to czytaj dalej.

Opony zimowe kup we wrześniu

Zarówno hurtownie, jak i autoryzowane serwisy zaopatrują się w opony zimowe w miesiącach letnich. To wynika z cyklu produkcji - opony wytwarzane są wcześniej, aby można było na czas przeprowadzić ich dystrybucję. W efekcie we wrześniu sprzedawcy mają już przygotowaną ofertę i opony dostępne od ręki dla większości pojazdów.

Wrzesień to najlepszy moment na zakupy. Po pierwsze sprzedawca zaoferuje Ci największy wybór. Po drugie będzie miał dość czasu, aby opisać poszczególne modele opon i doradzić te, które najlepiej pasują do parametrów pojazdu i do warunków jazdy (szosa, miasto, mix). Po trzecie łatwiej będzie wynegocjować niższą cenę. Sprzedawca będzie mógł bowiem zaoferować towar z tzw. wczesnych zamówień pakietowych, na które otrzymał od producenta dodatkowy rabat. Zakupy przed sezonem mają niezaprzeczalne plusy.

Inaczej wygląda to w sezonie. Opony z zamówień pakietowych (czyli te nabyte przez serwis taniej) są już wyprzedane lub zarezerwowane. Sprzedawcy oferują towar z dostaw bieżących, zauważalnie droższych. Druga sprawa - masz mniejszy wybór, bo najlepsze propozycje są już przebrane. Wiele modeli będzie trudno sprowadzić nawet na zamówienie. Trzecia sprawa - pomimo najlepszych chęci sprzedawca nie będzie w stanie na spokojnie doradzić Ci w wyborze. W sezonie serwisy są oblężone, telefony dzwonią bez przerwy, sprzedawcy mają na głowie kilka spraw na raz. To nie jest dobry moment na zakupy.

Jeżeli koniecznie musisz wydać pieniądze w sezonie (np. kwestie podatkowe), to przynajmniej wybierz i zarezerwuj opony już we wrześniu.

Opony zimowe zamontuj w październiku

Jeżeli nie musisz, to z montażem nie czekaj na zimę i kolejki w serwisach.

Pierwsza sprawa - zima. Cechy opon zimowych są znane każdemu, kto ich choć raz spróbował. Jeżeli chcesz w pełni korzystać z zalet zimówek, to miej je przed nadejściem zimy. Pierwsze dni załamania pogody są bowiem najgorsze. Służby oczyszczania dróg są dopiero w rozruchu, duża liczba aut jeździ na oponach letnich, a kierowcy nie poczuli jeszcze lodu pod kołami i praktykują letni styl jazdy. To wszystko nie służy bezpieczeństwu. Jest więc niezwykle ważne, aby na oponach zimowych jeździć już od początku sezonu.

Druga sprawa - kolejki. U nas pojawiają się już na początku października. Wielu Klientów jest tym zaskoczonych, bo zwykle jeszcze jest sucho, a śnieg nie pojawia się nawet w prognozach. Niestety tym, którzy czekali na śnieg i mróz możemy zaproponować jedynie późniejsze terminy. Przy nagłym załamaniu pogody są to terminy nawet kilkunastodniowe. Nic na to nie poradzimy. W tym okresie z kolejką spotkasz się nie tylko u nas, ale prawie w każdym serwisie ogumienia.

Jeżeli nie robisz przebiegów większych, niż kilkaset km na tydzień - wymień opony w pierwszej połowie października. Nawet jeżeli przed załamaniem pogody będą cieplejsze dni, to nic się nie stanie. Przy małych przebiegach zużycie kół będzie niezauważalne. Za to zyskujesz pewność, że nie zaskoczy Cię śnieg i kolejki.

Jeżeli robisz duże przebiegi, to poczekaj do końca października, ale koniecznie wcześniej zarezerwuj termin wymiany.

A może opony wielosezonowe lub całoroczne ?

Z punktu widzenia przyczepności i skuteczności hamowania najlepszym rozwiązaniem jest zakup zimówek na zimę i opon letnich / wielosezonowych na pozostałe pory roku. Wbrew pozorom opony całoroczne nie są sposobem na mniejsze wydatki.