Opony i mechanika
Telefon602 523 524 Zegar8:00 - 16:00 pn-pt SerwisSzarych Szeregów 21, Olsztyn
 

Opony całoroczne i wielosezonowe

Na początek uwaga. Wielu kierowców używa zamiennie określeń "opony całoroczne" i "opony wielosezonowe". To nie to samo.

Opony wielosezonowe

Opony wielosezonowe to ogumienie przeznaczone do jazdy od wiosny do jesieni. Ich bieżnik nie ma lameli i nie jest wykonany z mieszanek zachowujących elastyczność w niskich temperaturach. W praktyce większość opon letnich to opony wielosezonowe.

Zdecydowanie nie polecamy ich na zimę. Jazda zimą na takich oponach to po prostu jazda na oponach letnich.

Opony całoroczne

Opony całoroczne mają niektóre cechy opon zimowych. Na ich bieżniku znajdziesz więcej nacięć, a guma będzie bardziej elastyczna także podczas mrozu. Jednak tego typu opon także nie polecamy ani na zimę ani na lato. Opony całoroczne to średnia przyczepność, mała trwałość i wysoka cena, której nie rekompensuje oszczędność na kosztach sezonowych przekładek.

  • Opony całoroczne to nie zimówki. Co prawda w zakresie przyczepności i hamowania na mrozie sprawdzą się lepiej niż opony letnie, jednak wyraźnie ustąpią osiągom prawdziwych opon zimowych.
  • Im opona całoroczna będzie bardziej przystosowana do mrozu i jazdy po śniegu, tym szybciej zużyje się latem. Przy intensywnej eksploatacji jeden sezon upałów pozbawi ją całego bieżnika.
  • Opony całoroczne to drogi typ ogumienia. Prawdziwe opony całoroczne, nie tylko z nazwy, to wydatek nierzadko większy niż za jakościowe zimówki nie mówiąc o oponach letnich.