Opony i mechanika
Telefon602 523 524 Zegar8:00 - 16:00 pn-pt SerwisSzarych Szeregów 21, Olsztyn
 

Stan kół

Opona to jedyny element łączący pojazd z jezdnią. Nie zaniedbuj opon i nie próbuj na nich przesadnie oszczędzić, bo od ich jakości i stanu zależy bezpieczeństwo Twoje i innych uczestników ruchu. Dbałość o koła to także obowiązek kierowcy wynikający z przepisów o ruchu drogowym.

  • Po każdym montażu kół sprawdzamy siłę dokręcenia. Pomiar należy powtórzyć po przejechaniu kilkunastu km. Tak zalecają producenci samochodów. Jeżeli nie posiadasz własnego klucza dynamometrycznego to służymy pomocą.
  • Przynajmniej raz na miesiąc i przed każdą dłuższą podróżą sprawdź stan opon - oceń głębokość bieżnika (minimum wymagane przez polskie prawo to 1,6mm), poszukaj uszkodzeń, zmierz ciśnienie. Zalecanych wartości ciśnień szukaj na słupku bocznym lub we wnętrzu drzwi, na klapie wlewu paliwa lub w schowku. Ciśnienia podane są także w instrukcji obsługi pojazdu. Podane wartości ciśnień dotyczą pomiaru na zimno, tzn. co najmniej godzinę od momentu zatrzymania. Jeżeli opony są rozgrzane, to do zalecanych wartości ciśnień należy dodać 0,3 atmosfery. Koło zapasowe w większości przypadków powinno mieć ciśnienie 2,5 atmosfery.
  • Każdorazowo dokonaj oględzin kół po wpadnięciu w większą dziurę lub po uderzeniu w krawężnik. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek uszkodzeń lub deformacji boków opony bezwzględnie zgłoś się do serwisu.
  • Co kilka lat wymień śruby i nakrętki do felg, ponieważ w miarę eksploatacji ulegają one zmęczeniu i naturalnemu zużyciu. Także te z oryginalnego wyposażenia. Poprawnie dokręcane i kontrolowane kluczem dynamometrycznym dłużej zachowują wytrzymałość i lepiej mocują koło, jednak nadal wymagają okresowej wymiany. U nas dobierzesz je od ręki, do większości samochodów osobowych i 4x4.
  • Jeżeli z koła uchodzi powietrze, jak najszybciej napraw je. Zbyt niskie ciśnienie utrudnia kierowanie, zwiększa zużycie paliwa i niszczy oponę, zwykle nieodwracalnie.
  • Jeżeli nabyłeś pojazd z drugiej ręki upewnij się, że ma zamontowane felgi i ogumienie o prawidłowym rozmiarze. Źle dobrane felgi i opony mogą spowodować szybkie zużycie elementów zawieszenia.
  • Jeżeli koła pojazdu wyposażono w czujniki ciśnienia, to wymieniaj opony w serwisie wyposażonym w specjalny komputer diagnostyczny TPMS. Przy wymianie czujnika ciśnienia lub rotacji kół konieczna może być zmiana ustawień komputera pokładowego.
  • Jeżeli koła pojazdu wyposażono w opony niskoprofilowe lub takie, które umożliwiają jazdę po przebiciu (Run Flat, Zero Pressure, Run on Flat, PAX itp.), to wymieniaj opony w ASO lub w autoryzowanym serwisie opon wyposażonym w urządzenia do montażu kół tego typu. Montaż opon niskoprofilowych lub ROF na standardowej maszynie jest możliwy, jednak wiąże się z dużym ryzykiem uszkodzenia opony lub felgi.

Jeżeli potrzebujesz pomocy - zapraszamy do naszego serwisu. Nasz personel podpowie Ci, na co zwrócić uwagę.